موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

با توجه به  عملیات نگهداری زمین چمن ورزشگاه امام رضا ( ع ) بازی تیم پدیده در ورزشگاه ثامن برگزار خواهد شد.

یکی از ویژگی ها و شرایط چمن استاندارد و خوب، قابلیت پا خوری و استقامت بالا و همچنین سازگاری با شرایط آب و  خاک منطقه و چهار فصل بودن آن است  
یکی از ویژگی ها و شرایط چمن استاندارد و خوب، قابلیت پا خوری و استقامت بالا و همچنین سازگاری با شرایط آب و  خاک منطقه و چهار فصل بودن آن است ضمناً دوام و طول عمر و قدرت تحمل و استقامت چمن نسبت به سربرداری به دفعات و رشد مناسب نیز از این دست استاندارد ها می باشد. بر اساس تعریف فوق جهت نگهداری و مراقبت و کمک به حفظ کیفیت چمن ، انجام عملیات نگهداری در زمان های مشخص و نسبت به نیاز زمین جهت افزایش طول عمر و کیفیت چمن از الزامات می باشد.
 آبیاری های انجام شده در چمن و همچنین بهره برداری از آن ، خاک بستر چمن را فشرده می کند که این فشردگی موجب جلوگیری از انجام تبادلات گازی و اکسیژن در منطقه ریشه چمن که از عواقب آن کاهش رشد ریشه و همچنین کاهش ظرفیت پذیرش آب و مواد غذایی می باشد که در نهایت باعث از بین رفتن چمن می شود.
 به گزارش سایت موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی :برابر پیش بینی های انجام شده قبلی پیمانکار زمین چمن از 15 آبان ماه به مدت یکماه عملیات نگهداری زمین چمن ورزشگاه امام رضا (ع) را بر اساس استاندارد های موجود شامل انجام عملیات هوا دهی  برای کاهش ترافیک سطح و عمق خاک که در این روش با ایجاد یکسری منافذ و سوراخ با عمق مشخص در داخل بستر چمن باعث افزایش ظرفیت نفوذ رطوبت و اکسیژن و مواد غذایی به داخل خاک می گردد. این عملیات در استادیوم امام رضا( ع )  توسط coring machine در انتهای فصل گرما و شروع فصل سرد با توجه به درجه حرارت هوا و همچنین رطوبت و طبق اصول نگهداری استاندارد انجام پذیرفته است.
بعد از انجام این مرحله جمع آوری ضایعات در بستر چمن توسط انجام عملیات تاچینگ صورت پذیرفته است که نتیجه آن جمع آوری چمن های مرده و همچنین ضایعات بستر و پاکسازی آن می باشد.
پس از این مرحله به طور معمول به روی بستر چمن بهینه سازی بستر کاشت انجام می پذیرد و هدف اصلی آن بهبود بافت خاک است . نوع خاک پوششی در زمین چمن ورزشگاه امام رضا )ع( پس از انجام تحقیقات به عمل آمده از نوع مرغوبی از پیت ماس می باشد.
در انتهای این عملیات با توجه به اقلیم و تراکم چمن و همچنین پیش بینی دقیق هواشناسی و همچنین ترکیب این شرایط با حضور سیستم مدرن تاًمین گرمایش از کف منجر به کاشت یک نوع بذر از بین بذور موجود در چمن اولیه در زمان احداث استادیوم امام رضا )ع( می باشدتا بتوانیم با انجام این سری عملیات از نظر شکل و رنگ ظاهری چمن را برای فصل سرما و بهره برداری در این فصل آماده نماییم.در این روش رنگ چمن در طول دوره سرما به شکل ثابت سبز خواهد بود.
لازم به ذکر است این پروسه عملیاتی در حدود یک ماه زمان نیاز دارد که جهت حفظ عملیات و بالا بردن راندمان آن در این مدت هیچگونه بهره برداری از زمین چمن انجام نخواهد شد..با توجه به این موضوع بازی فوتبال تیم پدیده در سوم آذر ماه در ورزشگاه امام رضا (ع) برگزار نخواهد شد.